Committees and Workgroups

WRMP Committees

Steering Committee

Erika Castillo, Interim Chair

Alternate: Joseph Huston

Alameda County Mosquito Abatement District

Jessie Olson, Incoming Chair

Alternate: Jesse McKeen-Scott

Save the Bay

Brenda Goeden

San Francisco Bay Conservation and Development Commission

Brian Meux

Alternate: Ali Weber-Stover

National Marine Fisheries Service

Dave Halsing

Alternate: Shalini Kannan

South Bay Salt Ponds Restoration Project

Deja Gould

Confederated Villages of Lisjan Nation

Dylan Chapple

Delta Stewardship Council

Evyan Sloane

Alternate: Jessica Davenport

California State Coastal Conservancy

Jana Affonso

U.S. Fish and Wildlife Service

Jonathan Cordero

Association of Ramaytush Ohlone

Kelli McCune

Alternate: Jemma Williams

San Francisco Bay Joint Venture

Luisa Valiela

U.S. Environmental Protection Agency

Matt Graul

Alternate: Natalie Reeder

East Bay Regional Parks District

Mike Chotkowski

Alternate: Tom Kimball

U.S. Geological Survey

Renee Spenst

Ducks Unlimited

Sarah Firestone

U.S. Army Corps of Engineers

Stacy Sherman

Alternate: Erin Chappell

California Department of Fish and Wildlife

Stuart Siegel

San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve

Xavier Fernandez

Alternate: Christina Toms

San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board

Technical Advisory Committee

Christina Toms, Chair

San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board

Donna Ball, Vice-Chair

San Francisco Estuary Institute

Alison Weber-Stover

National Marine Fisheries Service

Denise Colombano

Delta Stewardship Council

Iryna Drynova

UC Berkeley

Jemma Williams

San Francisco Bay Joint Venture

Jeremy Lowe

San Francisco Estuary Institute

John Bourgeois

Valley Water

John Callaway

University of San Francisco

Josh Collins

San Francisco Estuary Institute (Emeritus)

Joy Albertson

U.S. Fish and Wildlife Service

Judy Drexler

U.S. Geological Survey

Julian Wood

Alternate: Sam Veloz

Point Blue Conservation Science

Julie Beagle

Alternate: Tessa Beach

U.S. Army Corps of Engineers

Karen Thorne

U.S. Geological Survey

Levi Lewis

UC Davis

Matt Ferner

Alternate: Stuart Siegel

San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve

Mike Vasey

San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve (Emeritus)

Susan De La Cruz

U.S. Geological Survey

Todd Hallenbeck

Alternate: Viktoria Kuehn

San Francisco Bay Conservation and Development Commission

Valary Bloom

U.S. Fish and Wildlife Service

WRMP Workgroups

Fish and Fish Habitat Workgroup

Christina Toms San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board
Donna Ball San Francisco Estuary Institute
Alison Weber-Stover (FFH development subcommittee)

NOAA Fisheries

Levi Lewis (FFH development subcommittee) UC Davis
Jeff McLain (FFH development subcommittee) U.S. Fish and Wildlife Service
Elizabeth Campbell (FFH development subcommittee) U.S. Army Corps of Engineers
Cassie Pinnell Vollmar Consulting
Chris Jasper Vollmar Consulting
Dylan Stompe UC Davis
Erin Fairley (emeritus) Watershed Stewards Program/Water Board
Isa Woo U.S. Geological Survey
Jim Hobbs California Department of Fish and Wildlife
Josh Collins San Francisco Estuary Institute
Lu Wang NOAA Fisheries
Karen Thorne U.S. Geological Survey
Kevin Buffington U.S. Geological Survey
Morgan Williams (emeritus) Watershed Stewards Program/Water Board
Stacy Sherman California Department of Fish and Wildlife
Stephen Randall San Francisco State University/Water Board
Susan De La Cruz U.S. Geological Survey
Zachary Duckworth National Marine Fisheries Service

Geospatial Workgroup

Christina Toms San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board
Donna Ball San Francisco Estuary Institute
Aimee Good San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve
Brian Fulfrost Fulfrost & Assoc.
Cristina Grosso San Francisco Estuary Institute
Dylan Chapple Delta Stewardship Council
Iryna Drynova UC Berkeley
Jeremy Lowe San Francisco Estuary Institute
John Callaway University of San Francisco
Josh Collins San Francisco Estuary Institute (Emeritus)
Julian Wood Point Blue
Julie Beagle U.S. Army Corps of Engineers
Karen Thorne U.S. Geological Survey
Kass Green Kass Green & Assoc.
Kevin Buffington U.S. Geological Survey
Kristin Byrd U.S. Geological Survey
Mike Vasey San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve (Emeritus)
Pete Kauhanen San Francisco Estuary Institute
Sam Veloz Point Blue Conservation Science
Stuart Siegel San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve
Todd Hallenbeck San Francisco Bay Conservation and Development Commission
Tony Hale San Francisco Estuary Institute

People & Wetlands Workgroup

Keta Price (co-facilitator) Hood Planning Group
Denise Walker (co-facilitator) SFEI
Alex Thomsen SFEP, WRMP staff
Sasha Harris-Lovett SFEP, WRMP staff
Taylor Pantiga SFEP, WRMP staff
Christina Toms SF Bay Regional Water Quality Control Board
Donna Ball SFEI, WRMP staff
Caitlin Crain SFEI, WRMP staff
Karen Verpeet SFEI, WRMP staff
Ben Botkin SFEP
Camille Antinori SF State University
Casey Arndt Richardson Bay Audubon
Cory Copeland Bay Conservation and Development Commission
Devani Santos Shoreline Leadership Academy
Erica Johnson SCC/SFBRA
Erika Castillo Alameda County MAD
Jessie Olson / Jesse McKeen Scott Save the Bay
Lita Brydie Bay Conservation and Development Commission
Maria Katticaran Shoreline Leadership Academy
Matt Ferner SF Bay National Estuarine Research Reserve
Morgan Chow Delta Science Program
Nadine Heck East Carolina University
Selena Pang SFEI
Shy Walker Ninth Root; Shoreline Leadership Academy
Sid Narayan East Carolina University
Stephanie Sahinoglu US Army Corps of Engineers
Xoco Shinbrot Delta Science Program
Former members/contributors:
Aimee Good SF Bay NERR
Chelsea Batavia Delta Stewardship Council
Dylan Chapple Delta Science Program
Anniken Lydon BCDC
Olivia Won SF Bay NERR (Davidson fellow)
Matthew Trujillo BCDC
Shalini Kannan State Coastal Conservancy
Lisa McCann SF Bay Regional Water Quality Control Board

Vegetation Workgroup

Christina Toms SF Bay Regional Water Quality Control Board
Donna Ball San Francisco Estuary Institute
Caitlin Crain San Francisco Estuary Institute
Mike Vasey (co-chair) SF Bay National Estuarine Research Reserve (emeritus)
Iryna Dronova (co-chair) UC Berkeley
Kass Green Kass Green and Associates
Pete Kuahanen San Francisco Estuary Institute
Dylan Chapple Delta Stewardship Council
Gwen Miller San Francisco Estuary Institute
Karen Thorne US Geological Survey
Tom Parker SF State University
Chris Janousek Oregon State
Kristin Byrd US Geological Survey
John Callaway University of San Francisco
Lisamarie Windham-Myers US Geological Survey
Jeanne Hammond Invasive Spartina Project, Olofson Environmental
Xavier Fernandez SF Bay Regional Water Quality Control Board
Lisa Schile-Beers Silvestrum Climate Associates
Alex Thomsen San Francisco Estuary Partnership
Kevin Buffington US Geological Survey
Aicha Ougzin CA Department of Fish & Wildlife
Brian Fulfrost Fulfrost and Associates

 

Hydrogeomorphic Workgroup

Christina Toms, SFBRWQCB
Jeremy Lowe, SFEI
Kevin Buffington, USGS
Stuart Siegel, NERR/ Siegel Environmental
Caitlin Crain, SFEI
Karen Thorne, USGS
John Callaway, USF
Josh Collins, SFEI emeritus
Lisa Schile-Beers, Silvestrum Climate Associates
Evyan Sloane, Coastal Conservancy
Dan Gillenwater, Gillenwater Consulting
Damien Kunz, ESA
Jimmy Kulpa, Cinquini & Passarino, Inc
Erika Castillo, Alameda County Mosquito Abatement District
Jordan Rosencranz, WRA
Matt Ferner, SFBay NERR
Pete Kuahanen, SFEI
Jessie Lacy, USGS
Maureen Downing-Kunz, ESA
Donna Ball, SFEI
John Largier, UC Davis
Elizabeth Murray, USACE
Karl Malamud-Roam, Vector Control Consultants
Brenda Goeden, BCDC

Rosters are subject to change over time.